7 tipů, jak snadno a rychle ušetřit energii ve vaší domácnosti

Víte, kolik měsíčně platíte za elektřinu, vodu nebo topení ve vaší domácnosti? Nebude to málo. A to nemluvím o nedoplatcích, které vás na konci roku obvykle nemile překvapí. Přeháníte to doma se spotřebou energie? Víte například, které spotřebiče jsou největšími žrouty elektřiny? V tomto článku vám ukážeme několik praktických tipů, které vám pomohou snížit náklady na energii, ale bez obětování pohodlí.

Úspora elektrické energie

Největší položkou mezi komunálními službami pro domácnosti je především elektřina. Jeho spotřeba závisí na našich zvyklostech, ale také na konkrétním vybavení. Podle statistik spotřebovává elektronika nejvíce elektřiny, zejména v domácnostech, kde je televize nebo počítač zapnutý nepřetržitě jako kulisa k jiným činnostem. Velkými žrouty elektřiny jsou také lednička s mrazákem a osvětlení. Pokud byste například vyměnili klasickou 100W žárovku za úspornou zářivku, ušetřili byste ročně zhruba 250 Kč za jednu žárovku. Jednoduše si tak můžete spočítat, kolik žárovek máte ve svém bytě nebo domě. A kolik můžete celkem ušetřit.

1. LED osvětlení vám ušetří až 80 % elektrické energie ve srovnání s běžnými žárovkami

Většina domácností stále používá klasické žárovky nebo halogenové žárovky, které se běžně používají v tzv. bodových světlech. Možná máte doma úsporné zářivky. Ty však trpí různými neduhy, jako je nepříjemné blikání nebo delší doba svícení. Tento typ žárovky je již zastaralý. V současné době klesla cena LED žárovek natolik, že je najdete téměř všude, od pouličního osvětlení až po denní světla v automobilech. Rozdíl v životnosti oproti halogenovým žárovkám je až 10 000 hodin. Zatímco životnost LED žárovek se pohybuje mezi 15 000 a 30 000 hodinami, halogenové žárovky vydrží maximálně 10 000 hodin. Žárovky LED lze nalézt v různých provedeních a ve všech paticích. K dispozici je také řada teplotních odstínů od příjemné teplé po studenou bílou, která je vhodná zejména jako pracovní osvětlení. 

2. Automatické senzory zapnou světlo, když ho potřebujete.

Jistě si vzpomenete na mnoho situací, kdy jste na chodbě nechali rozsvícené světlo. V tomto případě pomáhají automatické senzory, které reagují na pohyb. Hodí se do prostor, jako jsou chodby nebo koupelny, které svítí, jen když je potřebujete.

3. Ideální venkovní osvětlení využívá solární energii

Pokud jde o osvětlení zahrady, vchodu do domu nebo balkonu, jsou nejlepším řešením solární lampy s pohybovými čidly. Díky výkonné baterii a nízkonapěťovým LED žárovkám fungují bez problémů i v zimních měsících. Jednoduché a pohodlné řešení.

Úspora vody

Po elektřině je voda další energií, kde můžete snadno ušetřit nějakou tu stovku. Čtyřčlenná rodina spotřebuje ročně zhruba 200 000 litrů vody. Dokážete si to představit? To je zhruba 5 velkých bazénů. Jak snadno a rychle ušetřit za vodu? 

4. Perličky šetřící vodu sníží množství vody, ale zachovají komfort.

Zavírání kohoutku během činností, kdy vodu nepotřebujete, je jednou z nejčastějších rad, se kterými se setkáte, pokud jde o úsporu vody. Například když se mydlíte ve sprše nebo si čistíte zuby. Kdo to ale v praxi dělá? Je mnohem pohodlnější, když nemusíte vodu vypínat, stačí ji jen trochu "ztlumit". Účinným spořičem vody je perlátor, který funguje na principu omezení průtoku vody a přimíchávání vzduchu do proudu vody. Toto řešení šetří vodu, aniž by se snížil komfort mytí. Běžně se používají jednoduché perlátory s úsporou vody kolem 40 %, ale k dispozici jsou perlátory s úsporou vody až 85 % a funkcemi, jako je dotykové spínání, vypínání a časování. Výhodou perlátorů je, že jsou velmi levné, hodí se na každou dřezovou baterii a jejich návratnost se počítá v týdnech. 

5. Pákové a termostatické baterie šetří až 40 % vody

Pokud máte klasické vodovodní baterie, vyměňte je za moderní pákové. Ušetříte až 40 procent vody. Termostatické baterie regulují přesnou teplotu vody a mohou ušetřit další litry. Běžná sprcha spotřebuje 20 litrů za minutu. Můžete však ušetřit až dalších 70 %, aniž by se snížil komfort. Nová energeticky úsporná sprchová hlavice obsahuje vzduchové směšovače, které pění vodu a vytvářejí tzv. dešťový efekt. Pokud chcete snížit spotřebu vody, nemusíte měnit sprchovou hlavici. Stačí přidat regulátor - omezovač průtoku vody - který se snadno instaluje a okamžitě vám ušetří peníze

6. Myčka nádobí spotřebuje o čtvrtinu méně vody než ruční mytí.

Myčka nádobí je v domácnosti již standardním spotřebičem. A zaslouženě. Při běžném mytí rukou spotřebujete obvykle více než 40 litrů vody. Myčka nádobí spotřebuje pouze asi 10 litrů vody.

Úspora tepla

Většina tepla v bytě nebo domě uniká hlavně vnějšími stěnami, okny a vnějšími dveřmi nebo střechou. Energii však můžete ušetřit i bez větších stavebních zásahů. Na trhu existuje několik šikovných nástrojů pro úsporu tepla, které vám pomohou ušetřit. Úniku tepla z radiátoru můžete zabránit pomocí jednoduché fólie, kterou umístíte na stěnu za radiátorem. Fólie odráží teplo zpět od radiátoru a účinně zabraňuje tepelným ztrátám. Je však třeba dbát na to, jakou fólii používáte, protože většina z nich po přibližně 6 měsících vlivem tepla ztrácí své původní vlastnosti.

Reflexní fólie s vlastnostmi z leteckého průmyslu si dlouhodobě zachovává své schopnosti. Účinnost vytápění může zvýšit také ventilátor na radiátoru. Teplo z radiátoru se rychleji dostane do místnosti a rychleji ji ohřeje, je možné snížit teplotu vody v topném okruhu. V závislosti na použité technologii je možné zkrátit dobu vytápění místnosti až pětkrát. Termostat vypne radiátor dříve a vy ušetříte další peníze.

Jak snadno ušetřit za energie v pár bodech?

- Výměna běžných žárovek za osvětlení LED
- instalace senzorů automatického spínání světla
- instalace úsporných perliček
- nahrazení běžných kohoutků pákovými kohoutky
- mytí nádobí v myčce
- zvýšit výkon radiátoru pomocí jednoduché fólie.