Nejčastější dotazy

  • Hypoteční úvěr či hypotéka je dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, která je určena k bydlení, nachází se na území ČR a je zapsaná v Katastru nemovitostí. Obvykle se k zajištění hypotéky využívá financovaná nemovitost, ručit se však může i jiným objektem.

  • Výše splátek - Je dobré se zamyslet nad tím, jestli opravdu máte dostatek peněz na splácení. To se dá zjistit naprosto jednoduše, zkuste si nějaký čas před podáním žádosti odkládat peníze, které byste měli posílat bance. Doba splatnosti - Důležitá je i dobře nastavená doba splatnosti. Nevolte za každou cenu co nejkratší, abyste měli hypotéku rychleji z krku. Raději si ji nastavte tak, aby vám opravdu vyhovovala výše měsíčních splátek. Úroková sazba - Banky často komunikují úroky hypoték „OD“, na ně ale málokdo dosáhne, pokud si nesjedná u banky nějaké doplňkové produkty. Ty ale nejsou vždy výhodné. Poplatky - S hypotékou jsou také často spojeny poplatky: za vyřízení, odhad, vedení úvěrového případně běžného účtu atd. Zajímejte se proto o to, co si banka, u které chcete žádat o hypotéku, všechno účtuje. V ideálním případě uhradíte pouze poplatek za vklad na katastrálním úřadu.

  • V současné době je možné si vzít hypotéku maximálně do výše 90 % (LTV) z odhadní ceny zastavené nemovitosti. Je tedy potřeba, abyste měli nějaké vlastní úspory, nebo další nemovitost, kterou poskytnete bance jako další zástavu.

  • Nemusíte. To, jestli se rozhodnete pro jeho sjednání, je čistě na vás. Jelikož je ale hypotéka závazek na několik desítek let dopředu, určitě je dobré to pečlivě zvážit. Kdyby se cokoliv stalo, budete mít alespoň jistotu, že vám střecha nad hlavou zůstane.

  • Ano, ručit nemovitostí, která je ve vlastnictví třetí osoby, jde. Samozřejmě ji pak můžete časem ze zástavy vyvázat. 

  • Každý zájemce o hypotéku má specifické požadavky a očekávání, a proto nelze jednoznačně říct, který z hypotečních úvěrů je nejvýhodnější. Naše online kalkulačka vám ovšem dokáže na základě zadaných parametrů přesně vypočítat, která z nabídek nejlépe splňuje vaše kritéria a přání.

  • Při srovnání hypoték můžete odeslat tzv. nezávaznou poptávku. Stačí kliknout na tlačítko MÁM ZÁJEM u banky, kterou jste si vybrali a vyplnit vaše kontaktní údaje. Na základě této nezávazné poptávky se vám ozveme a s výběrem hypotéky vám pomůžeme. 

  • Většinou to není podmínkou. Pokud už ale u banky, kde si chcete vzít hypotéku, účet máte, bude to pro vás určitě výhoda. Můžete tak například dosáhnout na výhodnější úrokovou sazbu. Vše záleží na podmínkách dané banky.

  • Hypoteční specialista odpoví na všechny vaše případné otázky a vypracuje nabídku přímo na míru vašim potřebám. Díky tomu ušetříte čas – nemusíte obvolávat banky, studovat nudné zákony, ani porovnávat produkty a zjišťovat si další potřebné informace. Navíc se díky němu také vyhnete zbytečným administrativním chybám.

  • Účel - Klasická hypotéka je takzvaně účelová. Využít ji můžete pouze k účelu, který je stanoven zákonem, tedy například na pořízení rodinného domu, bytu či stavebního pozemku, nebo na rekonstrukci. Oproti tomu americká hypotéka je neúčelovým úvěrem. Tu jde čerpat téměř na vše, třeba na vybavení bytu či studium dítěte, výjimkou jsou účely podnikání. Úroková sazba - Sazby u amerických hypoték jsou vyšší než u klasických hypoték. Nicméně, stále jsou nižší než u spotřebitelských úvěrů. Výše vypůjčené částky - Zatímco u klasické hypotéky můžete získat až 90 % potřebných finančních prostředků, americké hypotéky se poskytují jen ve výši 50 %, maximálně do 70 % z odhadu nemovitosti. Doba splatnosti - Klasické hypotéky mají oproti těm americkým výrazně delší dobu splatnosti, a to až 30 let. Americké je třeba splatit už za 15 až 20 let. 

  • Banku budou zajímat hlavně vaše pravidelné příjmy. Jejich výši budete muset řádně doložit. V některých případech se ale může stát, že po vás nikdo chtít doložit výši příjmů nebude. Například pokud o hypotéku žádáte u své banky, která vás dobře zná, protože vám k ní chodí na účet výplata. Stejně tak jsou důležité i vaše výdaje, a to včetně dosavadních závazků (půjček, kreditních karet, kontokorentů aj). Aby si banka ověřila, že nemáte problémy se splácením, nahlídne do BRKI a NRKI, SOLUS a dalších registrů. U nebankovních hypoték jsou poskytovalé leckdy ochotni přivřít při posuzování oko, ale od takových úvěrů se radši držte dál, zbytečně byste přeplatili.

  • Hypotéka je velký finanční závazek, a proto zákon vyžaduje pro její uzavření přesně definované právní úkony a dokumenty. Ve všem Vám poradíme a řadu věcí za Vás zdarma zařídíme.

  • Dle současného zákona o spotřebitelském úvěru a úvěrových smlouvách, které pod tento zákon spadají, můžete každý rok zaplatit až 25 % ze zbývající jistiny (částky) úvěru zcela zdarma. Pokud byste rádi poslali větší mimořádnou splátku, kontaktujte přímo společnost, kde jste si hypotéku sjednali. Třeba společně najdete nějaké řešení.

  • Podle omezení České národní banky (ČNB) si můžete půjčit maximálně 9násobek vašeho ročního platu. Pokud si berete hypotéku ve dvou, tedy se spolužadatelem, sčítají se vaše platy dohromady. Na jak vysokou hypotéku dosáhnete, si můžete sami orientačně spočítat. Příklad výpočtu: příjem manžela: 30 000 Kč + příjem manželky: 15 000 Kč = 45 000 Kč, 45 000 Kč × 12 = 540 000 Kč, 540 000 Kč × 9 = 4 860 000 Kč. Banky ale také hodnotí zadluženost, maximální výši splátek aj. Každá na to má trochu jiná pravidla, podle kterých hodnotí příjmy, výdaje, ale i splácení současných závazků apod.

  • Fixace je vlastně doba platnosti úrokové sazby (např.: 3 roky). Po tuto určitou dobu vám banka nemůže zvýšit ani snížit sjednanou úrokovou sazbu (např.: 2,49 % p.a.), kterou máte ve smlouvě. Délka fixace i výše zafixovaného úroku se liší podle banky.

  • Odečíst je možné úroky ve výši maximálně 300 000 Kč za rok. Úroky se odečítají ze základu daně ve formě tzv. nezdanitelné části daně. Skutečná úspora na dani pak představuje 15 % z částky zaplacených úroků. Maximální úspora na dani je tedy 45 000 Kč (300 000 Kč x 0,15).

  • Fyzická osoba, která je výdělečně činná (OSVČ, zaměstnanec) a která je zároveň účastníkem hypoteční smlouvy, úvěru ze stavebního spoření. Úvěrem musí řešit bytovou potřebu svou nebo svých blízkých. Osoba blízká je definována občanským zákoníkem a jsou jí příbuzní v přímé řadě, sourozenci a manžel (nebo registrovaný partner). Za osobu blízkou je možné považovat i osoby spolu trvale žijící.

  • Daň z nabytí nemovitosti platil vždy nabyvatel (obvykle kupující). Jednalo se o jednorázovou daň, která se platila po získání nemovitosti. Nabyvatel vlastnického práva (zpravidla kupující) věcí podával daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl zapsaný vklad práva do katastru nemovitostí. V zákoně jsou uvedeny specifické případy, kdy se postupovalo odlišně. V roce 2021 by se daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti podávalo jen v případech, kdy obvyklá lhůta pro podání přiznání uplynula před 31. březnem 2020, neboli na případy vkladu práva do katastru nemovitostí, které proběhly před prosincem 2019, nebo na případy, kdy před prosincem 2019 došlo k nabytí vlastnického práva k nemovité věci, která není evidována v katastru nemovitostí.

  • Proces schvalování je pouze jednou z částí samotného sjednání hypotéky. Samotné schvalování je rychlé a trvá jen několik dnů od okamžiku doložení všech potřebných dokumentů.

  • V první řadě obecné doklady jako občanský průkaz a dále pak řidičský průkaz, cestovní pas nebo rodný list. Jako další budeme potřebovat potvrzení o výši trvalého příjmu od zaměstnavatele a výpis z běžného účtu za poslední 3 měsíce. V případě, že jste podnikatel bude zapotřebí daňové přiznání.

  • Překlenovací úvěr, někdy také meziúvěr, je úvěr ze stavebního spoření, který lze použít pouze pro účely bydlení. Poskytuje se v případě, kdy nejsou splněny podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření a překlenuje tak toto období. Úvěr ze stavebního spoření mohou poskytovat pouze stavební spořitelny a je vázán na smlouvu o stavebním spoření. Pro získání takového úvěru je ale potřeba splnit řadu podmínek. Spořit musíte alespoň dva roky a musíte mít naspořeno 35 % až 40 % z cílové částky. Pokud tyto podmínky nesplňujete, můžete si požádat o poskytnutí překlenovacího úvěru. Při meziúvěru ovšem platíte pouze úroky a zároveň spoříte na stavebním spoření až do chvíle, kdy splníte uvedené podmínky. Do té doby tedy nedochází ke splácení dlužné částky jako u řádného úvěru, který nastupuje až poté. Výhodou překlenovacího úvěru ze stavebního spoření je tedy možnost získat peníze na financování bydlení dříve – nemusíte čekat na splnění požadavků pro řádný úvěr. Meziúvěr můžete získat ihned po uzavření stavebního spoření. Jelikož se jedná o úvěr na bydlení, můžete si zaplacené úroky odečítat z daňového základu. Do určité výše úvěru není potřeba žádné zajištění nemovitostí.